Jak zbudować robota?

Zajęcia z robotyki to doskonała okazja do rozwinięcia kompetencji informatycznych i technicznych młodych konstruktorów. To również szansa na kształcenie twórczego myślenia oraz wyobraźni przestrzennej, które pozwalają lepiej zrozumieć świat przedmiotów ścisłych.

W naszej szkole zajęcia z robotyki ma klasa 1c i 2c, oraz grupy przedszkolne – 5 i 6 latki.

Podczas zajęć dzieci pracują w grupie, budują i programują. Bardzo często nie zauważają kiedy chłoną wiedzę. Bawią się swoimi ukochanymi klockami LEGO, ale jednocześnie stają się projektantami, inżynierami, którzy tworzą prawdziwe roboty, które pracują dzięki silnikowi i sensorom w połączeniu z komputerem. Warsztaty są dostosowane do wieku dzieci, podczas których wspólnie poznajemy urządzenia i pojazdy, ich sposób działania oraz zwierzęta z całego świata. Budujemy części mechaniczne robotów przy użyciu programu komputerowego, programujemy, a następnie uruchamiamy je tak, aby można było zobaczyć co potrafią. To niezwykłe uczucie, kiedy młody konstruktor wprawia w ruch skonstruowane przez siebie: wiatrak, karuzelę, samochód wyścigowy, łódkę, helikopter, bączek oraz zwierzęta np. wieloryba, żabę, fokę, zająca, żółwia morskiego, dinozaura czy pszczołę.

Bardzo dużo emocji wzbudzają wspólne zabawy skonstruowanymi robotami np. wyścigi samochodowe. Dzięki temu można w praktyce ocenić jak działa robot i gdzie ewentualnie dokonać poprawek w kodzie.

Na pytanie:

Dlaczego lubisz zajęcia z robotyki?

Nasi uczniowie odpowiadali:

-Leon - robotyka uczy programowania i budowania robotów. Nigdy na zajęciach się nie nudzę.

-Ksawery -dzięki zajęciom można w przyszłości zdobyć lepszą pracę.

-Beniamin-można budować roboty przy pomocy super klocków Lego.

-Leszek - w przyszłości chciałbym iść na studia „robotyczne” i dzięki zajęciom będę mógł budować kiedyś roboty które teraz jeszcze nie istnieją.

- Gaja -lubię budować i programować roboty.

- Amelka - można się wspólnie bawić z kolegami i koleżankami i jednocześnie się uczyć.

- Antek - na zajęciach buduję z klocków których nie mam w domu.

- Maja - na robotyce jest fajnie, miło  i przyjemnie.