zspp02@edu.bydgoszcz.pl

Poznajemy Numicony

W dniu 20.02.19r. klasa 1c na zajęciach z edukacji matematycznej poznała kształty Numicon.

Numicon to system kształtów, który został zaprojektowany tak, by bez użycia graficznego znaku przedstawić liczby i zobrazować zależności, jakie zachodzą między nimi. Specjalne kształty, odpowiadające liczbom od 1 do 10, zostały zaprojektowane tak, by bez użycia symbolu graficznego istniała możliwość przedstawienia liczb i relacji między nimi. Kształty z otworami dla każdej liczby zachowują zasadę grupowania otworów „w pary”, dlatego ułożenie kształtów w kolejności  pozwala dziecku zauważyć ważną zależność między liczbami, np. fakt, że każda następna liczba jest o jeden większa od poprzedniej i każda poprzedzająca o jeden mniejsza. W dalszej pracy dziecko samo zauważy w jaki sposób m.in. z dwóch czwórek powstaje osiem, a jak trzy dwójki tworzą sześć. Wyjątkowość kształtów Numicon to wizualizacja abstrakcyjnych pojęć matematycznych, których dzieci po prostu nie rozumieją.

Na zajęciach uczniowie używali klocków na różne sposoby. Układali niezwykłe budowle, wzory i układanki. Określali ich wygląd. Podsumowaniem zajęć były działania plastyczne z wykorzystaniem kształtów. Powstały niezwykłe prace plastyczne.

Kolejne spotkanie z Numiconami już wkrótceUśmiech.