Wycieczka do TVP Bydgoszcz

Jedno naciśnięcie guzika telewizyjnego pilota i w sekundzie otwiera się przed nami „magiczne pudełko”, pokazując cały świat. Jednak to pstryknięcie, dzięki któremu możemy oglądać dowolny program, serial, wiadomości, czy reklamy, to tak naprawdę wielogodzinna praca całego sztabu ludzi w studiu pełnym kamer i świateł. 25.02. 2019 roku uczniowie klasy 1c mieli okazję poznać bliżej funkcjonowanie Telewizji Polskiej w Bydgoszczy w jej naturalnych warunkach, zobaczyć to wszystko czego nie widać podczas telewizyjnej transmisji, podpatrzeć pracę prezenterów i dziennikarzy, wcielić się w rolę operatorów kamer, oświetleniowców, czy „pogodynek”.

Uczniowie zwiedzili charakteryzatornię, To tutaj prezenterzy telewizyjni przygotowują makijaż twarzy przed wejściem na wizję. Makijaż jest bardzo istotnym elementem, do jego wykonania używa się kryjącego podkładu i sypkiego pudru na twarz, ma to za zadanie ukryć wszelkie niedoskonałości na twarzy prezenterów, skóra na wizji musi wyglądać nieskazitelnie. Kolejne pomieszczenia które zobaczyliśmy to  archiwa programowe, pokoje inżynierów technicznych, dziennikarzy, reżyserkę oraz studio nagrań lokalnych wiadomości „Zbliżenia”. Teraz wiemy, że praca w telewizji to godziny nagrań, często nerwów, aby zdążyć z emisją, nie pomylić nazwisk gości i poprawnie się wysłowić.

Przewodnik wycieczki był bardzo zdziwiony, kiedy okazało się, że niektóre osoby z naszej klasy wiedzą co to jest „Green Box”. Ten wyjątkowy pokój, z zieloną ścianą (wyłożoną specjalną, zieloną wykładziną), służy głównie do prezentacji prognozy pogody na wizji. Ponieważ kolor zielony w kamerze telewizyjnej  jest niewidoczny, dlatego prezenterka pogody stoi przy zielonej ścianie, a na wizji w tym miejscu nakładane są różne obrazy, w tym przypadku pogodowa mapa Polski. Prezentacja na „zielonej ścianie” nie jest prosta, ponieważ Pogodynka widzi obraz mapy Polski na komputerze i na „wyczucie” musi wskazać odpowiednie miejsce na zielonej ścianie. Jednocześnie musi czytać z promptera opis prognozy pogody.

Dzieci pełne wrażeń, zadawały mnóstwo pytań, a na zakończenie wcieliły się w rolę kamerzysty, operatora i prezentera telewizyjnego.

Wycieczka była bardzo udanaUśmiech.