zspp02@edu.bydgoszcz.pl

Warsztaty "Malowania na wodzie"

Dnia 22.03 - klasa1c - brała udział w niezwykłych zajęciach - "Malowania na wodzie".

" Malowanie na wodzie" to dawna, licząca kilkaset lat, metoda tradycyjnego malarstwa zwana sztuką ebru. Tworzenie polega na odpowiednim nanoszeniu farb na powierzchnię wody, którą sporządza się w specjalnym naczyniu mieszając z substancją zagęszczającą. Następnie gotowy wzór, który przypomina swoim wyglądem deseń marmuru, przenoszony jest na papier. Wszystkie składniki wykorzystywane przy tworzeniu są całkowicie naturalne, dzięki czemu obrazy Ebru zachowują swoją trwałość i intensywność kolorów przez setki lat.
Najstarszy znany okaz malowidła Ebru datowany jest na rok 1447 – znajduje się on w Istambule w Pałacu Topkapi.
Do wykonania Ebru potrzebne jest naczynie z wodą i zagęstnikiem. Do rozprowadzania farb służą naturalne pędzle z końskiego włosia i drzewa różanego oraz różnej wielkości narzędzia, szpilki, igły czy grzebienie, dzięki którym można stworzyć niezwykle piękne kształty i wzory np. kwiatowe.
Specyfiką tego rodzaju malarstwa jest jego niepowtarzalność. Raz powstały wzór nie jest możliwy do skopiowania. Efekt końcowy zależy od sposobu przyrządzenia pigmentów i wody, temperatury i wilgotności powietrza, a nawet nastroju artysty.
Dzieci w ogromnym skupieniu tworzyły swoje prace. Najwięcej emocji wzbudził końcowy etap warsztatów- czyli wyciąganie kartki z wody.

Powstały piękne, niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju obrazy!

Całkowity koszt warsztatów pokryła Rada Rodziców - za co serdecznie dziękujemy!