Wycieczka do Fabryki Bombek

Dnia 20.11.18  i   26.11.18 klasa 1a, 1b i 1c  uczestniczyła wycieczce do Fabryki Bombek „Sopel” w Bydgoszczy.

Uczniowie dowiedzieli się, jak wygląda proces produkcji najbardziej popularnych ozdób choinkowych. Po fabryce oprowadzała pani, która opowiadała o etapach powstawania bombek. Pierwszym miejscem, jakie obejrzały dzieci, była „dmuchalnia” ręczna, gdzie nad otwartym ogniem rozdmuchiwane są szklane rurki przybierając kształt bombek. Następnie, w srebrzalni  obserwowały, jak ręcznie pokrywa się wewnętrzne ścianki bombek. W lakierni urządzenia pokrywają ich zewnętrzną część kolorowymi lakierami. Potem bombki trafiają  do dekoratorni, w której pracownicy zdobią je, wykonując rysunki  klejem za pomocą małych pędzli, a następnie obsypują te miejsca barwnym brokatem. Stamtąd  trafiają już tylko do miejsca, gdzie zaopatrywane są  w haczyki i wędrują do pudełek. Największe wrażenie wywarła  na uczniach zakładowa Galeria Bombek,  która gromadzi najcenniejsze okazy od 1936 roku.