Z wizytą w Bydgoskim Teatrze Lalkowym „Buratino”

W ramach całorocznego projektu edukacyjnego: „Z książką w trampkach – wychowanie przez czytanie”, nagrodzonego Bydgoskim Grantem Oświatowym, w bieżącym roku szkolnym uczniowie klas czwartych i piątych wzięli udział w przedstawieniu teatralnym „Legendy bydgoskie”, przygotowanym przez znakomitych artystów Bydgoskiego Teatru Lalkowego „Buratino” na scenie Miejskiego Centrum Kultury. Autorką scenariusza jest Karolina Kasprzak, przedstawienie wyreżyserował Czesław Sieńko, a projekty lalek stworzył Marek Sowa.

Uczniowie wzbogacili swą wiedzę nt. legendarnych, burzliwych dziejów początków Bydgostii oraz jej włodarzy, m.in. pięknej Mileny, dziedziczki rodu, któremu król Kazimierz Odnowiciel przekazał gród we władanie. Z jakimi jeszcze postaciami spotkali się młodzi widzowie? Z czarownicą Dziką Marią i diabłem Węgliszkiem, którzy za po mocą czarnej magii chcieli zawładnąć mieszkańcami Bydgostii, a także z sztukmistrzem Twardowskim i jego towarzyszem Maćkiem, którzy wraz z odważną Mileną starali się pokrzyżować ich niecne plany.

Uczniowie mieli okazję obejrzeć widowisko, w którym użyto rzadko dziś wykorzystywanych lalek – marionetek sycylijskich. Uczestniczyli również w ciekawych warsztatach teatralnych. Poznali  historię teatru lalek w Polsce i na świecie oraz zaobserwowali warsztat pracy reżysera, aktora, scenografa i  choreografa wyjątkowego teatru, jakim jest właśnie teatr lalkowy. Mieli także okazję „zagrać” marionetami sycylijskimi, pacynkami, jawajkami czy lalkami "żyworękimi”.

Opracowanie: Anna Wereszczyńska

Organizatorzy: Katarzyna  Sidorowicz-Wojno