Wyszukiwarka

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2

Szkoła Podstawowa nr 20
im. Ks.Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego z Oddziałami Integracyjnymi
Przedszkole nr 2 im. Ks.Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego
 85-601 Bydgoszcz ul. Grabowa 4
tel. 52 3415496
85-602 Bydgoszcz ul.Kaliska 10
tel. 52 3211360
zspp02@edu.bydgoszcz.pl

Kilka słów o konkursie

Miejski Konkurs Literacki

dla Uczniów klas IV-VII

bydgoskich szkół podstawowych

pn. „SŁOWA, KTÓRE UZDRAWIAJĄ DUSZĘ”

21 marca 2018 roku – w ramach szkolnego i miejskiego projektu „Z książką w trampkach - wychowanie przez czytanie” oraz współpracy z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną nr 1 –odbyła się IV edycja Miejskiego Konkursu Literackiego „Słowa, które uzdrawiają duszę”. Wydarzenie to miało charakter nie tylko artystyczny, lecz przede wszystkim integracyjny, terapeutyczny. Kształtowało umiejętności: nazywania oraz opisywania własnych myśli i uczuć, budowania pozytywnego obrazu siebie, odkrywania swych mocnych stron. Uwrażliwiało na potrzeby innych, kreowało atmosferę akceptacji i zrozumienia.

Uczestnicy konkursu –  uczniowie siedmiu bydgoskich szkół podstawowych: SP 1, SP 20, SP 31, SP 32, SP 56, SP 66 oraz Niepublicznej Szkoły Podstawowej Perpetuum Mobile – wpierw zredagowali zaproszenie do... swojej Komnaty Tajemnic, a następnie wykonali dowolną techniką ilustrację, przedstawiającą to niesamowite miejsce. Kierując się słowami brytyjskiej pisarki Joanne Kathleen Rowling: „(…) to nasze wybory ukazują, kim naprawdę jesteśmy, o wiele bardziej niż nasze zdolności”, stworzyli razem niesamowity zamek z sekretnymi komnatami!

Trzydzieścioro jeden uczestników naszego konkursu zaskoczyło nas swoją pomysłowością. Do Tajemniczej Komnaty zaprosili: bratnią duszę, mamę i tatę, babcie i dziadków, ulubioną panią nauczycielkę, dobrego, szczerego i oddanego przyjaciela, znajomych, Harry Pottera, wielbicieli różnych gier komputerowych oraz… majserkowiczów.

Tajemnicze Komnaty zostały umiejscowione w najprzeróżniejszych miejscach. Przy ulicach: Kociej, Groźnej w Upiorowie, Koralowej 13 w Zaczarowanej Krainie Baśni, a także w naszej Dwudziestce. W wirtualnym świecie Minecraft. W starym, opuszczonym zamku, w którym jest magiczny fortepian z jednym nieczynnym klawiszem. Po jego naciśnięciu pojawiają się niebieskie drzwi, a za nimi mijają wszelkie lęki. Jedna z Komnat Tajemnic znajdowała się również w domu babci, w którym można odkryć tajemnicę starego kufra i kapelusza; inna – na działce w Jagodowie. Jak twierdzi Oskar: „To czarodziejskie miejsce na pewno zmieni Wasz świat i podejście do nauki. Nie będzie czasu na nudę! Każdy z Was otrzyma magiczną lornetkę, aby wypatrywać niesamowitych zwierząt i roślin. Tęczowe ptaki, kłaniające się słoneczniki, gadające krety czy tańczące myszy to dopiero początek odkrywania nieznanego”.

Jak i kiedy można dotrzeć do Tajemniczych Komnat? Np. o  zmierzchu, trzy godziny po zachodzie słońca. Droga bywa niełatwa. Po dotarciu do starej fontanny na ul. Czarnej 24 należy skręcić w lewą stronę, pójść 300 kroków, następnie skręcić w prawą stronę i zrobić kolejne 1000 kroków. Czasami trzeba przejść przez zakazany las. W jego czarnej głębi ukryta jest złota brama, przez którą można przedostać się do magicznego miejsca. Jedno z przejść ukryte jest także w… kuchennej szafce za talerzami.

Na zaproszonych gości czekały różnorodne atrakcje! Można było na chwilę „oderwać się od rzeczywistości i spełniać swoje marzenia, nie zwracając uwagi na innych”. Goście w Tajemniczych Komnatach stawali się niewidzialni, zobaczyli jak będą wyglądali za 10 lat, odkrywali, kto stoi za znakiem zapytania. Spotkali również wróżkę i złotą rybkę, która ziściła każde marzenie. Zaznali dużo szczęścia, radości i … jasnego światła. Podróżowali w czasie -  spotkali się z polskimi królami od Mieszka I do Stanisława Augusta Poniatowskiego, walczyli na miecze, degustowali średniowieczne potrawy, rozmawiali z naczelnym wodzem Polski Józefem Piłsudzkim, łamali kod Enigmy wraz z Marianem Rejewskim, spędzili dzień w międzywojennej Warszawie.

Komnaty Tajemnic skrywały wiele magicznych przedmiotów. Różdżka - przemieniała przedmioty i ludzi, zaczarowana luneta – umożliwiała lot na inną planetę, magiczny noktowizor - pokazywał przyszłość, naszyjnik - sprawiał, że osoba, która go założyła, stawała się dobra. Pierścionek z czarodziejskim kamieniem – przywoływał osobę, którą chcemy zobaczyć. Kryształowa siekiera – sama walczyła i ścinała drzewa. Szlachetne kruszce – pozwalały odnaleźć zagubione wspomnienia. W jednej z komnat były wyeksponowane budowle z klocków lego, w innej – ukryto egipskie skarby. Nie zabrakło też latającego autobusu, skaczącego po chmurach jak na trampolinie, z którego rury wydechowej wylatywały cukierki.

Choć uczestnikom konkursu nieobce są specyficzne trudności w pisaniu i czytaniu, niejednokrotnie zaskoczyli nas swoją twórczą wyobraźnią i pomysłowością. Zuzia zaproponowała swoim gościom: lot w kosmos na Marsa, naukę języka marsjańskiego, spotkanie z królem Marsa, naukę tańca ludowego Marsjan. Kacper - podróż marzeń na latającym dywanie. Orfeusz – wspólne budowanie w świecie gry Mojangu, doskonalenie umiejętności i naukę receptur. Paweł zaoferował szereg zagadek, łamigłówek i innowacyjnych doświadczeń chemicznych. Olek – pokoje ucieczek, laserowy paintball, konstruowanie myśliwców, naukę latania, bankiet z tysiącem potraw z całej galaktyki, a na koniec – sto dwadzieścia innych niespodzianek. Marianna – szereg atrakcji związanych z „opowiadaniami Marianny K. napisanymi i jeszcze nienapisanymi”.

Laureaci pierwszego miejsca: Izabela Langner z SP 66, Zuzanna Górka i Krzysztof Zieliński z SP 56 oraz Szymon Zengel z SP 20 zaprezentowali nagrodzone prace. Drugie miejsce zdobyli: Julia Wakuła z SP 32, Martyna Gehfeld z SP 56, Stanisław Grzegorek i Zuzanna Rosińska z SP 20, Marianna Koldun z SP 66, a także Joanna Tybusz z Niepublicznej SP Perpetuum Mobile. Natomiast III miejsce otrzymali: Fabian Calik z SP 56, Agata Guhs z SP 32, Kacper Kulczynski z SP 32, Aleksander Chronowski, Orfeusz Janiszewski, Oskar Patrzałek i Nikodem Strzyżowski z SP 20. W naszym konkursie nie było przegranych - pozostali uczniowie zdobyli wyróżnienia.        

            Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy, książki, upominki i świąteczne ozdoby. Serdecznie dziękujemy  gościom honorowym, którzy z ogromną życzliwością wsparli nas w organizacji tego przedsięwzięcia. Są to: Radny Miasta Bydgoszczy - pan Ireneusz Nitkiewicz, Przewodnicząca Rady Osiedla Bielawy - pani Eleonora Rojewska, Przewodniczący Rady Osiedla Leśne – pan Kornel Kopczyk oraz Rada Rodziców Dwudziestki.

 

                        Organizatorzy:

Katarzyna Chabowska, Katarzyna Hildebrandt

Marzanna Łaszkiewicz, Lucyna Pawlicka

Marcelina Puzia, Katarzyna Sidorowicz-Wojno 

      Anna Wereszczyńska

Galeria zdjęć