Projekt edukacyjny Walory historyczne i przyrodnicze Wyspy Młyńskiej w Bydgoszczy (wrzesień - październik 2017)

Wielu turystów z Polski i zagranicy zazdrości nam Wyspy Młyńskiej. I rzeczywiście – mają czego. Zakątek Bydgoszczy pełen niespodzianek, i do tego w samym sercu miasta!

Uczniowie klas szóstych i siódmych podczas jesiennych wycieczek poznawali topografię wyspy, gatunki drzew i krzewów, pomniki przyrody, a także dokonywali pomiaru prędkości nurtu w Młynówce. Z kolei historię tego miejsca zgłębiali na podstawie licznych obiektów gospodarczych, np. Młynów Rothera, mennicy czy spichrzy. Dowiedzieli się, czym jest rewitalizacja i jakich zmian dokonano na Wyspie Młyńskiej w ramach unijnego programu. Ale przyroda i historia to nie jedyne mocne strony tego zakątka. Kultura i sztuka również są tu na wyciągnięcie ręki. Tym razem zwiedziliśmy wystawę w Domu Wyczółkowskiego. Miejsce jest tak niezwykłe, jak niezwyczajnym człowiekiem był malarz, patron Muzeum Okręgowego – Leon Wyczółkowski. Każdy na swój sposób obserwował i przeżywał dzieła malarskie i graficzne tego artysty.
      A na koniec uczta cielesna – lody albo rogaliki przy niezbyt sprzyjającej aurze.
Dokąd się wybierzemy w przyszłym roku? Hmm, chyba nad Kanał Bydgoski!

Iwona Zasieczna i Arleta Kempa