Biblioteka na Kaliskiej

Zacznijmy od jednej z arabskich przypowieści:

Pewnego razu mistrz zwrócił się do swych uczniów następującymi słowami; „ Żyjemy tak długo, jak długo czytamy.”Wśród zgromadzonych rozległ się szmer zdziwienia . Wreszcie jeden z uczniów przemówił: „ Nie pojmuję twych słów, mistrzu, przecież w tej chwili niczego nie czytam, a jednak żyję”. „ Ależ czytasz- odparł mistrz.- Czytasz rzeczywistość, która cię otacza, czytasz zdania, które do ciebie wypowiadam, a także własne myśli i uczucia, czytasz kształty i barwy, dźwięki instrumentu i odgłosy zwierząt. Czytasz, bo istniejesz. Jak długo istniejesz, tak długo będziesz czytał”

Zatem: czytamy ,bo jesteśmy, istniejemy. Czytamy, bo lubimy, dla przyjemności, żeby wejść w inny świat i zapomnieć, o tym co nieprzyjemne. Czytamy , bo wierzymy, że nam pomoże, kiedy jest nam ciężko. Czytamy, bo musimy, bywa ono rodzajem „ lekkiej obsesji”. Czytamy wreszcie, bo poszukujemy. Można , by rzec:

Weź nie pytaj, a czytaj!

Biblioteka „ Na Kaliskiej”, to takie oldskulowe   miejsce,  bardziej mały salonik literacko- muzyczny, niż wypożyczalnia, czy czytelnia. Jest przestrzenią dialogu, wydarzeń i spotkań oraz wymianą myśli, uczuć, dźwięków czy barw  wśród książek. Jest miejscem, gdzie słowo, dźwięk, , obraz stają się sednem i punktem wyjścia. Bywa kuźnią talentów, ale też przede wszystkim jest odkrywaniem siebie. Nie  zawsze otrzymujemy odpowiedź, ale pragnienie  poznawania siebie i świata  jest tak silne, że każdego dnia wyruszamy w kolejną podróż , na nowo i niestrudzenie rozpoczynamy wędrówkę przez słowa.

Pamiętaj !Czytanie ma moc!

Zapraszam uczniów , rodziców i opiekunów oraz nauczycieli.

Hania Wielgat. Uzależniona od czytania!